Profilaktyka to podstawa. Pięć wskazówek, jak dbać o zęby dziecka
Wybieraj pastę z fluorem

Fluorki, które znajdują się w pastach czy płukankach, wzmacniają szkliwo. Jak? Wbudowując się w nie, podnoszą odporność zębów na działanie kwasów, które są główną przyczyną próchnicy.

Pasta do zębów dla dziecka powinna być z fluorem. Najlepiej wybierać te przeznaczone dla danej grupy wiekowej, bo zawierają mniejsze ilości tego pierwiastka, ale też mają łagodniejszy smak i nie ma w nich dodatku drobinek ściernych.

Zęby myjemy przynajmniej dwa razy dziennie, używając szczoteczki przeznaczonej dla dziecka. Dla kilkulatka może być również szczoteczka elektryczna.

Unikaj słodyczy i…

Cukierki! To wiadomo, ale jeszcze wszelkiego typu słodycze: chrupki, przekąski, batony, lizaki, także napoje energetyczne czy soki owocowe. Próchnica atakująca zęby mleczne bez problemu przejdzie na zęby stałe. Lepiej temu zapobiegać, np. stosując lakierowanie.

Polakieruj zęby

Zęby dziecka pokrywa się tzw. lakierem fluorkowym, który zawiera sporą ilość tego pierwiastka, ale uwalnia go stopniowo – z czasem. Dzięki temu szkliwo jest dłużej chronione przed próchnicą. Zabieg jest bezbolesny i powtarzany co kilka miesięcy. Niekiedy potrzebna jest dodatkowa ochrona, czyli lakowanie.

Zalakuj bruzdy

Lak szczelinowy tworzy na zębach mocną powłokę chroniącą je przed próchnicą, bakteriami i pozostawaniem resztek jedzenia. Stosuje się go na zęby przedtrzonowe i trzonowe, które mają głębokie bruzdy, a tam mogą ukrywać się drobnoustroje. Jest szybkim i prostym sposobem na zapewnienie ochrony zębów dziecka.

Zaprzyjaźnij się z dentystą

Podstawowym elementem profilaktyki są wizyty w gabinecie u dentysty. Lekarz obejrzy zęby i jamę ustną dziecka pod kątem potencjalnych problemów. Zaleci również dokładne czyszczenie (higienizację) i dodatkowe – zupełnie bezbolesne – zabiegi, jak lakowanie czy lakierowanie. Leczenie próchnicy początkowej też jest nieinwazyjne, bo pokrywa się ją specjalnym żelem. Dentysta może zalecić również preparaty na afty czy inne problemy na śluzówkach jamy ustnej. Wskaże także dalsze postępowanie, jeśli będzie konieczne, i przygotuje zalecenia dla rodziców. Warto chodzić do dentysty!

Informacja o cookies
Serwis korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.
Dowiedz się więcej