Dbanie o uzębienie dziecka należy rozpocząć już od pojawienia się pierwszego ząbka. Stosowanie pasty do zębów z odpowiednią ilością fluoru to podstawa. Jednak możesz dodać do tego jeszcze inne zabiegi dentystyczne mające na celu zatroszczenie się o zdrowie dziecięcych ząbków. Warto dowiedzieć się, na czym polega lakowanie i lakierowanie zębów mlecznych. Jakie daje efekty?
Czym jest lakowanie zębów?
Wielu rodziców myli ze sobą te zabiegi lub uważa, że nie ma między nimi żadnej istotniej różnicy. To nieprawda. Lakowanie zębów polega na wypełnianiu bruzd zębów i szczelin. Wykorzystuje się do tego specjalny preparat nazywany lakiem szczelinowym. Stąd wzięła się nazwa tego zabiegu stomatologicznego. Kolejnym krokiem jest utwardzenie laku za pomocą lampy dentystycznej. Lakowania zębów dziecko nie musi się bać, bo jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.
Niestety maluchy bardzo często niezbyt starannie myją zęby. Uszczelnienie bruzd jest bardzo ważne, ponieważ w nich mogą zbierać się resztki jedzenia i prowadzić do rozwoju próchnicy.
Czym różni się od niego lakierowanie zębów?
Ten zabieg polega na pokryciu szkliwa specjalistycznym lakierem zawierającym fluor. Jego zadaniem jest wzmocnienie zębów. Szkliwo u dzieci na zębach mlecznych jest o wiele cieńsze niż u osób dorosłych. Ma również mniejszy stopień mineralizacji. Nałożony preparat przylega do zębów i uwalnia fluor. W ten sposób tworzą się tak zwane fluorapatyty.
Lakierowanie zębów u dziecka powoduje, że są one mniej podatne na negatywne działanie kwasów. Sprawia również, że są one lepiej chronione przed próchnicą. Dodatkowo ten zabieg pozwala na uzupełnienie niedoborów fluoru w szkliwie. Lakierowanie może w dużym stopniu spowolnić rozwój próchnicy w dzieciństwie.
Kiedy można wykonać lakierowanie i lakowanie zębów u dziecka?
Żeby można było przeprowadzić lakowanie u dziecka, to musi mieć ono zdrowe zęby, bez najmniejszych oznak próchnicy. Dlatego zabieg najlepiej zrobić zaraz po wyrżnięciu się ząbków, aby je wzmocnić.
Natomiast zabieg lakierowania zębów jest możliwy zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Profilaktycznie powinno się go wykonywać co trzy do sześciu miesięcy. Lakierowanie zębów u dzieci pomaga nie tylko w opóźnieniu występowania próchnicy, ale również przy nadwrażliwości. Ta dolegliwość jest bardzo przykra, ponieważ ból pojawia się przy spożywaniu zimnych, ciepłych, czy kwaśnych pokarmów.
Lakowanie i lakierowanie zębów a refundacja NFZ
Lakierowanie zębów jest refundowane. Może z niego skorzystać każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Przy zębach stałych nie można wykonywać takiego zabiegu częściej niż co 3 miesiące.
Natomiast lakowanie zębów jest refundowane jednokrotnie i wyłącznie w odniesieniu do bruzd pierwszych trzonowców stałych dzieci do ukończenia 8. roku życia. Dofinansowanie dotyczy również jednokrotnego zabezpieczania zębów lakiem szczelinowym w przypadku bruzd drugich trzonowców stałych do ukończenia 14. roku życia.