Nieprawidłowy zgryz nie jest tylko problemem estetycznym. Dziecko, które ma krzywe zęby jest narażone na bóle głowy, wady wymowy i próchnicę. W późniejszym wieku pociecha może mieć z powodu zębów poważne kompleksy. Dlatego warto wiedzieć, co może powodować krzywe zęby u dziecka, kto może je wyleczyć i w jaki sposób.
Krzywe zęby u dziecka – co to znaczy?
Sytuacja idealna występuje wtedy, gdy każdy ząb ma kontakt z dwoma zębami w przeciwległej szczęce. Ta zasada nie odnosi się do dolnych jedynek i górnych ósemek. Najczęściej występujące u dzieci wady zgryzu to:
- tyłozgryz;
- przodozgryz;
- zgryz krzyżowy;
- zgryz otwarty.
Skąd biorą się krzywe zęby?
Problem zaczyna się już w okresie życia płodowego. Wtedy zawiązki zębów mogą się przemieszczać. Skutek? Zęby wyrastają później w nieprawidłowej kolejności lub lokalizacji. Czasami zawiązków zębów jest zbyt mało lub za dużo. Gdy dziecko będzie miało zbyt wiele zębów, to powstaną stłoczenia, a gdy zbyt mało – szpary między nimi.
U niemowlaka krzywe zęby mogą być spowodowane ssaniem palca, czy smoczka. Natomiast starsze dzieci mają często tendencję do gryzienia ołówków, czy obgryzania paznokci. Takie zachowania nie tylko mogą prowadzić do wad zgryzu, ale też mikrouszkodzeń szkliwa. Warto tutaj jeszcze wiedzieć, że u dziecka może to być sposób na rozładowanie szkolnego stresu. Dobrze jest z nim o tym porozmawiać, aby pomóc mu sobie z nim poradzić.
Oddychanie przez usta również predysponuje do wad zgryzu. Łuki zębowe rozwijają się wtedy w kształt litery V zamiast pradwidłowego U-kształtnego. Twarz może przes to stawać się bardziej wydłużona.
Zęby mleczne - rosnące krzywo i przedwcześnie utracone, również stanowią ryzyko wad zgryzu. Wyrzynające się zęby stałe nie będą miały właściwej podpory i też mogą wyrastać nierówno. Ważne jest leczenie próchnicy i niedopuszczanie do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, czyli profilaktyka!
Jak leczyć krzywe zęby?
Jak najszybciej. Błyskawiczna reakcja ze strony rodzica to krótszy czas leczenia. Prawidłowość zgryzu po raz pierwszy ocenia się w wieku trzech lat. Dobrze jest wtedy zapisać malucha do pediatry lub stomatologa dziecięcego, żeby upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Następna wizyta kontrolna powinna być, gdy dziecko będzie w wieku od 6 do 8 lat. Wtedy rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. Kończy się ona w wieku od 12 do 14 lat i wtedy też warto zapisać nastolatka do ortodonty.
Jeżeli dentysta zobaczy, że dziecko ma krzywe zęby, to powinien zasugerować wizytę u ortodonty. Jego zadaniem jest ocenienie wady zgryzu i dopasowanie odpowiedniego aparatu. Do wyboru jest stały lub ruchomy. Ten drugi to dobry wybór, gdy dziecko jeszcze częściowo ma zęby mleczne. Tego rodzaju aparat ortodontyczny powinno się zakładać na całą noc lub nosić minimum przez sześć godzin w ciągu dnia. Natomiast po stały aparat ortodontyczny należy sięgnąć wtedy, gdy dziecko ma już krzywe zęby stałe.
Pozostałe metody leczenia krzywych zębów
Jeżeli wada zgryzu jest naprawdę niewielka, to wystarczające może być noszenie przez dziecko bezbarwnych nakładek prostujących (nierefundowane). Maluch nosi je przez cały czas. Wyjmuje z buzi wyłącznie na czas posiłków.
Najbardziej inwazyjną metodą leczenia krzywych zębów u dziecka jest leczenie chirurgiczne. Stosuje się je wtedy, gdy kieł zatrzymał się w podniebieniu. Wtedy należy usunąć fragment kości i odsłonić ząb. Następnie przykleja się do niego zamek ortodontyczny i zakłada łuk. Jego zadaniem jest przesunięcie zęba w odpowiednie miejsce.
Na wizycie w szkolnym gabinecie stomatolog bezpłatnie sprawdzi, jak rosną zęby dziecka i czy widoczne są wady zgryzu, a jeśli tak, to zaleci konsultację z ortodontą.