Pasta do zębów dla dzieci jak wybrać najlepszą?

Jak działa fluor na zęby?

Stosowanie past do zębów dla dzieci zawierających fluor wiąże się z wieloma korzyściami. Ten składnik:

  • przyczynia się do prawidłowego rozwoju zębów u najmłodszych;

  • nasila mineralizację szkliwa;

  • wzmacnia szkliwo zębów;

  • zapewnia ochronę przed próchnicą.

Pasta do zębów musi jednak zawierać jego odpowiednią ilość, aby była skuteczna.


Ile fluoru powinno być w paście do zębów dla dziecka?

To zależy od jego wieku. Poniżej przedstawiamy tabelę, która bardzo szczegółowo wyjaśnia zasady stosowania past do zębów dla dzieci:

Ryzyko próchnicy

Wiek dziecka

Stężenie fluoru/ilość pasty w paście

Częstość szczotkowania

Niskie, umiarkowane, wysokie

6-36 mies.* (wysoki poziom

świadomości prozdro-

wotnej rodziców/

opiekunów, przestrzeganie

zalecanej ilości pasty)

1000 ppm śladowa ilość

2 razy w ciągu dnia

wysokie

3 <6 lat

1000 ppm ziarno groszku

2 razy w ciągu dnia

 

6 lat

1450 ppm 1–2 cm

2 razy w ciągu dnia

 

> 16 lat

5000 ppm 1–2 cm

2 razy w ciągu dnia

Źródło: PTSD

 

Na jakie składniki w pastach dla dzieci uważać?

Nie dajemy dziecku pasty do zębów przeznaczonej dla dorosłych, zwłaszcza "wybielających" lub przeznaczonych dla palaczy itp. Pasty te zawierają drobinki ścierne, które mogą uszkodzić delikatne szkliwo zębów dziecka. Również smak miętowy może wielu dzieciom nie przypaść do gustu, a nawet podrażnić jamę ustną.

W pastach do zębów dla dzieci często występuje bardzo wiele niekorzystnych dla zdrowia substancji. Pasty do zębów dla najmłodszych często się pełne konserwantów, barwników  (symbol CI), kompozycji zapachowych (Parfrum/Aroma), środków pianotwórczych (SLS, PEG), przeciwutleniaczy, które mają przedłużyć ich trwałość. Dokładnie przeczytaj skład pasty do zębów dla dziecka, zanim weźmiesz ją ze sklepowej półki.

 

O czym jeszcze pamiętać?

  • Dziecko powinno myć zęby dwa razy dziennie po posiłku. Profilaktykę przeciwpróchnicową należy zacząć tuż po pojawieniu się pierwszego ząbka.

  • Do ukończenia przez malucha ósmego roku życia powinieneś pomagać mu przy szczotkowaniu zębów. Gdy już opanuję tę czynność, to musisz kontrolować, czy czyści zęby prawidłowo. Dzieciaki mają tendencję do nakładania na szczoteczkę zbyt dużych ilości pasty do zębów. Bardzo często również myją zęby niestarannie, to może prowadzić do próchnicy.

  • Jeżeli dziecko już wyczyści zęby, to powinno wypluć pastę, a nie płukać jamę ustną wodą. Zabronione jest również połykanie pasty! Gdy dziecko jest szczególnie narażone na pojawienie się próchnicy, to można stosować płyny do płukania ust z dodatkiem fluorku. Jednak taką decyzję zawsze musisz wcześniej skonsultować z dentystą.

 

Kilka słów podsumowania

Najważniejszą sprawą przy wyborze pasty do zębów dla dziecka, jest sprawdzenie w niej zawartości fluoru i dopasowanie jej do wieku malucha. Dodatkowo, najlepiej jest wybierać produkty, które nie mają w składzie konserwantów, barwników, ani syntetycznych zapachów.

Informacja o cookies
Serwis korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.
Dowiedz się więcej