Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu u dziecka?

Kamień nazębny to osad, który tworzy się stopniowo. Na początku jest on miękki i dosyć łatwo sobie z nim poradzić. Jednak z czasem twardnieje. Najczęściej kamień nazębny zbiera się przy samych dziąsłach lub na zębach przedtrzonowych i trzonowych. Problem kamienia nazębnego może pojawiać się już u dzieci. Jak dbać o zęby najmłodszych, aby nie narażać ich na jego powstawanie? Jaki zabieg dentystyczny można wykonać u dziecka, aby pozbyć się kamienia nazębnego?

Jakie problemy może powodować kamień nazębny?

Może stanowić przyczynę zapalenia dziąseł i przyzębia. Gdy na zębach znajduje się osad, to wyglądają one mało estetyczne. Kamień nazębny może powodować również powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Przede wszystkim osady i kamień nazębny znacznie podnosi ryzyko próchnicy. W przypadku dzieci może to też prowadzić do wycofania i nieśmiałości wśród rówieśników.

Jak powstaje kamień nazębny u dzieci?

Płytka nazębna zbiera się na zębach już w ciągu kilku minut po ich wyszczotkowaniu! Na samym początku są to tylko białka i polisacharydy, które naturalnie występują w ludzkiej ślinie. Jednak zaraz przylepiają się do nich bakterie i innego rodzaju związki organiczne i nieorganiczne. Wtedy zaczyna się problem.

Na samym początku na zębach powstają miękkie złogi, które po prostu zawierają resztki jedzenia, nabłonka i bakterie. To tzw. biofilm. Jednak, gdy nie zostaną one w odpowiednim momencie usunięte, to zaczynają ulegać procesowi mineralizacji. Kamień nazębny przedostaje się coraz głębiej w kieszonkę dziąsłową, a następnie tworzy tak zwany osad poddziąsłowy.

Nie da się usunąć kamienia nazębnego w domu. Szczotkowanie też niewiele pomoże. Konieczne jest zapisanie dziecka do stomatologa, który szybko poradzi sobie z tym problemem.

Powody kamienia na zębach u najmłodszych

Najczęstszą i najprostszą przyczyną tworzenia się kamienia nazębnego u dzieci jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Maluchy niestety często niestarannie myją ząbki i lepiej ich pilnować, pomagać i poprawiać technikę. Dobrym uzupełnieniem będą np. szczoteczki elektryczne, płukanki (dla dzieci starszych). Bardzo ważne jest również to, aby regularnie co 3 miesiące wymieniać szczoteczkę dziecka na nową.

Instruktaż prawidłowej higieny przeprowadzi dentysta lub higienistka w szkolnym gabinecie stomatologicznym – zupełnie bezpłatnie.

Drugą przyczyną powstawania kamienia nazębnego na dziecięcych zębach jest nieprawidłowa dieta. Najbardziej szkodliwe pod tym względem są takie napoje, jak: coca-cola oraz mocna, czarna herbata. Dziecięcy jadłospis powinien zawierać jak najmniejsze ilości cukrów prostych. Stymulują one powstawanie biofilmu z groźnymi bakteriami, który następnie przekształca się w trudny do usunięcia osad nazebny. O wiele korzystniejsze dla zdrowia będzie podawanie dziecku surowych warzyw: marchewka, seler naciowy, rzodkiewka, jak również owoców: jabłka, gruszki.

Jak usunąć kamień nazębny u stomatologa?

W szkolnych gabinetach wykonywany jest skaling. Ten zabieg polega na usunięciu z zębów złogów kamienia nazębnego. Wykorzystuje się do tego ultrawdźwięki, które rozbijają osady, ale są delikatne dla zębów i dziąseł.

Zabieg higienizacyjny w szkolnym gabinecie wykonuje się przy użyciu szczoteczki oraz skalera wykorzystującego ultradźwięki. Jeżeli dziecko ma wrażliwe zęby, to dentysta może zastosować znieczulenie miejscowe w postaci preparatu z lidokainą.

Dziecko na skaling powinno się zapisywać co najmniej raz w roku. Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Informacja o cookies
Serwis korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.
Dowiedz się więcej