Jak dbać o zęby dziecka, czyli jak wybrać szczoteczkę, kiedy stosować nitkę i płukankę

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dziecka jest podstawą. To dużo mniejsze ryzyko wystąpienia próchnicy i innych problemów z zębami w późniejszym wieku. Dowiedz się, jak zadbać o uśmiech malucha, aby zawsze był zdrowy.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Zasada podstawowa: nie taką samą, jak dla dorosłych. Dla dzieci wybieramy szczoteczkę przeznaczoną dla jego grupy wiekowej. Są one wyposażone w mniejszą główkę, miękkie włosie i rączkę, którą łatwiej trzymać w mniejszej dłoni. Szczoteczka powinna być wymieniana przynajmniej co 3 miesiące lub po infekcji.

Starszemu dziecku warto kupić dobrą szczoteczkę elektryczną. Jej zaletą jest to, że bardzo dobrze likwiduje kamień nazębny, przebarwienia i dociera do trudno dostępnych miejsc.

Najlepsza pasta do mycia zębów

W jej składzie obowiązkowo powinien znaleźć się fluor. Dziecko musi myć nią zęby dwa razy w ciągu dnia (rano i wieczorem). Wybieramy także pastę przeznaczoną dla dzieci. Mają one mniejszą zawartość drobinek ściernych i przyjemne smaki.

Zawartość fluoru w paście do zębów, tak samo jak szczoteczka, powinna być dopasowana do wieku dziecka. Przykładowo: 6 − 36 miesięcy - pasta o zawartości 1000 ppm. A powyżej 6. roku życia dzieci mogą używać pasty do zębów o zawartości 1450 ppm fluoru. Jednak nie należy jej nakładać na szczoteczkę więcej niż 1 do 2 cm.

Kiedy można u dzieci stosować płukanki i nitki?

Płukanek do zębów nie powinno się używać u dzieci przed ukończeniem przez nie 6. roku życia. Dziecko musi potrafić wypluwać pastę i płukankę. Nie można ich połykać. Nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe są odpowiednim wyborem dla maluchów w wieku od 8 do 10 lat.  

W aptekach i w sklepach dostępne są również nitki w postaci wykałaczki. Ich dokładna nazwa to niciowykałaczki. To dobry wybór dla dzieci, których zęby mleczne znajdują się zbyt blisko siebie. Najpierw trzeba dziecku pomagać przy nitkowaniu. Gdy już jej opanuje, to będzie wykonywało tę czynność samodzielnie. Niektóre niciowykałaczki mają specjalny uchwyt, który zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Nitki dla dzieci mają zazwyczaj owocowe smaki, które zachęcają je do codziennej higieny jamy ustnej.

Pozostałe rodzaje nitek dla dzieci:

·       z fluorem – docierają do przestrzeni międzyzębowych i poniżej linii dziąseł, mają właściwości przeciwpróchnicowe, zazwyczaj są woskowane;

·       w postaci tasiemki – pomagają w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc, są elastyczne i wyjątkowo miękkie, nie strzępią się i nie rozwarstwiają;

·       gąbczaste – ich struktura przypominająca gąbkę powoduje, że nitka rozpręża się i dobrze wypełnia nawet szerokie przestrzenie międzyzębowe. Tego rodzaju nitki dla dzieci standardowo nie są woskowane.

Rodzaj nici dentystycznej powinien zawsze być dopasowany do potrzeb i uzębienia dziecka.

Płukanki dla najmłodszych nie zawierają alkoholu. Zachęcają do ich używania zabawnymi opakowaniami oraz ciekawymi smakami, na przykład owoców czy gumy balonowej.

Niektóre płukanki zawierają barwnik, który zabarwi miejsca, gdzie został osad, a dziecko dzięki temu będzie wiedziało, jak powinno poprawić technikę mycia zębów.

Oczywiście zanim dziecko zacznie samodzielnie stosować, to powinieneś je nauczyć, jak prawidłowo korzystać z wymienionych akcesoriów dentystycznych i nadzorować dziecko podczas higieny jamy ustnej.

Preparaty barwiące osad nazębny – dobra zabawa i lepsze szczotkowanie

Dzieci bardzo często zwyczajnie nie lubią szczotkować zębów. Gdy dochodzi do tego jeszcze konieczność wykonania pozostałych wymienionych powyżej kroków, to maluch może unikać tych czynności jak ognia. Jednak są sprytne sposoby, aby przekonać go do codziennej higieny jamy ustnej.

Jednym z nich jest stosowanie preparatów barwiących, które pokazują osad nazębny. Mogą one występować w postaci past, tabletek lub płynów. Często mają ciekawy, niebieski, różowy lub fioletowy kolor. Możesz z używania takiego płynu zrobić pasjonującą grę, w której wygrywa ten, kto ma czyste zęby. Warto samemu również wyszczotkować swoje uzębienie. W ten sposób spędzisz czas z dzieckiem i sam będziesz miał tę czynność za sobą.

Preparaty barwiące kosztują tylko kilka złotych, a mogą pomóc wyrobić w maluchu nawyk dokładnego szczotkowania zębów i w ten sposób opóźnić pojawianie się u niego próchnicy. Bez problemu kupisz taki środek w aptece lub w drogerii.

 

O tym, jak dziecko powinno prawidłowo dbać o zęby dowie się w szkolnym gabinecie stomatologicznym. Przegląd zdrowia jamy ustnej i instruktaż higieny są bezpłatne w ramach kontraktu z NFZ.

Informacja o cookies
Serwis korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.
Dowiedz się więcej